Cilt Beyazlatma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cilt Beyazlatma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mevsim koşulları, yaşam şartları gibi değişkenler, teni esmer ve beyaz olarak ayırabilir, cilt tipini ve rengini etkileyebilir. Kimi ülkelerde beyaz ten, eskiden beri bir güzellik ölçütüdür. Öyle ki ‘porselen gibi’ tanımlaması, beyaz tenin çekiciliğini anlatır. Beyaz ten tutkusu kimi ülkelerde öyle bir noktaya ulaşmıştır ki günümüzde daha koyu renkli cilt tipine sahip kadınlar, cilt beyazlatma için çeşitli kürler ve medikal tedaviler uygulamaktadır. Bu tip uygulamalara daha çok Ortadoğu ve Afrika’daki siyahi kadınlarda rastlanmaktadır.

Cilt beyazlatmanın diğer nedenleri ise yüzdeki cilt lekeleri ve istenmeyen tüylerdir. Lekeler üzerine uygulanan beyazlatma uygulamasıyla, lekelerin rengi, cilt rengine yaklaşarak fazla dikkat çekmesi önlenmektedir. İstenmeyen tüyler için Veet Yüz Bölgesi İçin Kullanıma Hazır Sir Ağda Bantları ile en 28 güne kadar etkili sonuç alabilirsiniz.

Cilt beyazlatma için nelere dikkat etmeli?

Cilt beyazlatma işlemi, doğal kürlerle ve kimyasal ürünlerle yapılır. Kimyasal ürünlerle yapılan beyazlatma işleminin daha etkili ve hızlı sonuca ulaştırdığı da bir gerçektir. Derideki melanin seviyesinin azaltılmasıyla yapılan cilt beyazlatma işlemi için mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Cilt beyazlatma işlemi için bunlara dikkat;

-Doktora danışmadan medikal ya da doğal herhangi bir işlem yapmayın.

-Cildiniz eğer hassas ise bu uygulama size uygun olmayabilir.

-Beyazlatma işlemini lekelerinize mi, yoksa yüzünüzün geneline mi uygulayacağınıza karar vermelisiniz.

-Cilt beyazlatma işlemi uzun süre içerisinde sonuç verir. Bu nedenle düzenli olarak uygulamaya devam etmelisiniz.

Cilt beyazlatma için doğal kürler

Çok eski çağlarda Helenistik dönemde bile Yunan kadınları, güzelliğin şartı sayılan porselen bir cilt için çeşitli doğal kürler uygulardı. Günümüzde ise yararlanabileceğiniz doğal malzemeler çok daha fazla. Aşağıdaki doğal kürlerden dilediğinizi uygulayabilirsiniz;

Limon ve bal: 2’şer tatlı kaşığı bal ve limonu karıştırıp, karışımı yüzünüze uygulayın. 20 dakika sonra durulayın.

Domates suyu, yulaf ezmesi ve yoğurt: Dolu dolu 1’er tatlı kaşığı domates suyu, yulaf ezmesi ve yoğurdu karıştırın, yüzünüze uygulayın. 20 dakika sonra durulayın.

Bal, süt tozu ve limon suyu: Dolu dolu 1’er tatlı kaşığı bal, süt tozu ve limon suyunu iyice karıştırıp, karışımı yüzünüze uygulayın. 20 dakika sonra durulayın.