Genital Bölgede Hijyene Dikkat Ediyor musunuz?

Genital Bölgede Hijyene Dikkat Ediyor musunuz?

Kadınlar için çok hassas ve önemli olan konulardan biri de genital bölge temizliğidir. Öyle ki genital bölge yeterince temizlenmezse mantar vb. gibi hastalıklar meydana gelebilir. 

Genital bölge temizliği hiçbir zaman ihmal edilmemelidir ve düzenli olarak yapılmalıdır; ancak belirli durumlarda daha sık ve detaylı bir bakım gerekebilir. Nedir bu durumlar? Örneğin aktif cinsel hayatı olan kadınlar, deniz ve havuzun dahil olduğu tatiller, regl öncesi ve sonrası dönemler ile hamilelik dönemlerinde genital bölge temizliğine ekstra dikkat etmek gerekiyor.

Genital bölgede hijyen için neler yapılmalı;

 -Genital bölgeye uygun temizleyiciler kullanın. Sabun ya da duş jeli gibi temizleyicileri tercih etmeyin.

-Genital bölgenin yalnızca dışını temizleyin. Bilinenin aksine vajina bölgesi su haricinde herhangi bir temizleyici ile temizlenmez; çünkü vajinanın Ph dengesi bozulabilir. Bu nedenle genital bölgenin sadece dış kısmını temizleyicilerle temizleyin.

-Detaylı temizliği haftada 1 ya da 2 kez mutlaka yapın. Özellikle yaz sıcağında genital bölgenizde bakteri oluşumu artabilir.

-Tuvalet sonrasında temizliği önden arkaya doğru yapın. Yani tuvalet kağıdını vajinadan anüse doğru tek seferde uygulayın. Her tuvalet kağıdı ile tek bir kez silin. Bu, mikropları ve bakterileri anüsten ya da tuvalet kağıdından vajinaya taşımamanız için çok önemlidir.

-Pamuklu iç çamaşırları giyin. Ayrıca iç çamaşırınızı günlük olarak değiştirin.

-Genital bölgenizi her zaman kuru tutmaya özen gösterin. Islak ya da nemli ortam, bakteri ve mantar üremesine neden olabilir.

-İdrarınızı tutmayın. Tuvalet ihtiyacı hissediyorsanız ertelemeyin; çünkü hem genital bölgeniz, hem de böbrekleriniz için zararlıdır. 

-Regl döneminde ve cinsel ilişki sonrasında vajina bölgesini suyla, genital bölgeyi ise özel temizleyicilerle mutlaka temizleyin.

-Cinsel ilişki öncesinde eğer yeterli ıslaklık oluşmamışsa mutlaka kayganlaştırıcı kullanın. Bölgenin tahriş olmasını engelleyin.

-Özellikle yaz aylarında, genital bölgedeki tüyler hem rahatsız eder, hem de mantar vb. oluşumlara davetiye çıkarır. Genital bölgedeki tüyleri almaya özen gösterin. Tüy dökücü sprey/krem ya da ağda ile etkili sonuç alabilirsiniz. Veet Tüy Dökücü Sprey/Krem hızlı sonuç almak isteyenler için ideal olup 1 haftaya kadar pürüzsüzlük sunar. Veet Ilık Ağda ve Veet Kullanıma Hazır Sir Ağda Bantları kullanarak 28 güne kadar etkili sonuç alabilir, düzenli kullanımla birlikte tüyleri azaltabilirsiniz.