Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir?

Kıl Dönmesi – Nasıl Önlenir?

Kıl Dönmesi – Nasıl Önlenir?

Kıl dönmesi (ya da bilimsel adıyla pseudofolliculitis barbae), maalesef kalıcı olmayan tüm tüy alma yöntemleri için bir risk kabul edilir. Kıl köklerinin uzaması ölü deri hücreleri tarafından engellenip, bunun sonucunda kılların derinin altına doğru büyümeye başlamasıyla meydana gelir. Özellikle kıvırcık ve kalın kıllarda veya yeni tıraş olduktan sonra oluşması yaygındır. Bazen bu kıllar kıvrılıp derinin altına tekrar girmeden önce deriden dışarı bile çıkabilirler.

 Cildinizde, kaşıntıya neden olan olan küçük sivilce oluşumları gözlemlerseniz kıl dönmesi ile karşı karşıya olabilirsiniz demektir. Hatta bazen, derinin altında büyüyen kılı gözle bile görebilirsiniz.

Hayatınız boyunca hiç kıl dönmesi acısı çekmeden yaşayabilmeniz için epey şanslı olmanız gerekse de, bunları önlemek ve oluşma ihtimallerini en aza indirmek için alabileceğiniz çeşitli önlemler var.

Cildinizi Ölü Hücrelerden Arındırın

Cildi ölü hücrelerden arındırma (eksfoliasyon), kıl dönmesine karşı ilk yapmanız gereken, en etkili savunmadır. Çünkü eksfoliasyon sayesinde cildiniz, kıl köklerinizi tıkayarak kılların ters yönde büyümesine yol açabilecek ölü deri hücrelerinden ve birleşik yağlardan arınır. Bunu yapmak için en uygun zaman banyo veya duş esnasıdır. Banyodan önce cildinizi kuru bir lifle veya süngerle ovalayın, bu sayede kuru cildiniz yumuşamaya başlayacaktır. Daha sonra tüm vücudunuzu tepeden tırnağa ıslatın ve lif veya sünger kullanarak cildinizde küçük daireler yapmaya başlayın. Ayaklarınızdan başlayarak tüm vücudunuza doğru ilerleyin; bikini bölgesi gibi  vücudunuzun tüm hassas bölgelerinizde  daha dikkatli uygulama yapın. Kıl dönmelerine karşı bu pratik yöntem sayesinde koruma sağlayabilirsiniz.

Doğru bir tüy alma metodu seçin

Bazı tüy alma metotları, diğer metotlara göre kıl dönmesine sebebiyet vermeye daha meyillidirler, bu yüzden doğru yöntemi seçtiğinizden emin olmanız önemlidir.

  • Tıraş hızlı bir yöntemdir; ama kesilmiş kıl uçları, deriyle temas ederek içe doğru büyümeye daha eğilimlidir.
  • Tüy dökücü kremler de bir depilasyon metodu olduğu için, bazı riskler taşıyabilirler. Yine de kıllar kesilmek yerine köke daha yakın döküldükleri için, kıl dönmesi riski daha düşüktür.
  • Ağda, kılları çoğunlukla kökünden aldığından dolayı, kıl dönmesini engellemek için genellikle en iyi çözümdür. Bu yöntemde kıllar büyümeye en dipten başlayacaklarından, kıl köklerini temiz tutup kılların derinin içine doğru yönelmesini önlemek için, cildi ölü hücrelerden arındırmaya özen göstermek önemlidir.

Seçtiğiniz metot ne olursa olsun, bu metotta ustalaşmaya çalışmanız önemlidir; çünkü kıl dönmesine çoğunlukla yanlış uygulama sebep olur. Bu yüzden ürünlerin talimatlarını her zaman dikkatli okuyun ve pratik yapmanın mükemmelleştirdiğini unutmayın.