Yeni Başlayanlar İçin Tüy Alma Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Tüy Alma Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Tüy Alma Rehberi

Tüy alma zaman zaman zahmetli bir süreç olabilir. Bunu yapmanın sayısız yolu vardır ama çoğu yöntem üç ana method altında toplanır: tıraş, tüy dökücü krem ve ağda. En iyi tüy alma yöntemi size en uygun olandır. Herkesin cilt yapısı, tüy yoğunluğu ve duyarlılığı birbirinden farklıdır, dolayısıyla kişiye özel çözümler gerekir. Sizin için en iyi yöntemin hangisi olduğunu keşfetmenize yardımcı olmak için, bu yöntemlere birer birer göz atalım.

Tıraş

Tıraş, keskin bir bıçağın, tüylerin köklerine mümkün olduğunca yakın bir yerden kesilmesi amacıyla, kullanılan bir tüy alma biçimidir. Tıraş bıçağının cildinize temas etmesi küçük kesiklere ve sıyrıklara sebep olabilir ve bunlar sık tıraş edilen bölgelerde uygulama sonrası kırmızılık ve kaşıntıya sebep olabilir.

Kremler

Tüy dökücü kremler nispeten yeni bir icat gibi gelebilir ama kadınlar 5000 yılı aşkın süredir vücut tüylerini almak için benzer methodlar kullanmaktadırlar.[1] Eski kremler kalsiyum oksit ve arsenik gibi kötü kokulu malzemelerden yapılıyordu! Neyse ki tüy dökücü ürünlerin teknolojisi o zamandan beri çok yol kat etti! Veet tüy dökücü kremler, tüyleri cildin hemen altında çözer ve tüyler tamamen dağılır. Veet hassas tüy dökücü krem ile tıraş bıçağına göre iki kata kadar süren pürüzsülüğe sahip olursunuz ve tüyler zamanla daha ince çıkmaya başlar. Böylece daha uzun süre daha pürüzsüz hissedersiniz.

Ağda

Ağda da muhtemelen sandığınızdan daha eski bir yöntem. Eski Mısırlılar, tüy almak için kullandıkları yapışkan ama sert ve şekil verilebilir bir madde üretmek için şeker ve limon reçinesinin bir karışımını kullanırlardı. Ağda daha kalıcı bir depilasyon yöntemidir, yani tüyleri kökünden aldığı için daha uzun süren pürüzsüzlük sağlar.

Bu yöntemlerden bazıları ilk bakışta daha kolay görünebilir ama pratikte daha sık yapmanızı veya sonucundaki cilt tahrişleriyle yüzleşmenizi gerektirebilir. Her konuda olduğu gibi en uygun yöntemi bulmak için araştırma yapmanız ve sonrasında küçük bir deneme yanılma yöntemi uygulamanız önemlidir. Size en uygun olduğunu düşündüğünüz yöntem sayesinde yumuşak, pürüzsüz ve güzel bir cilde sahip olmamanız için hiçbir sebep yok.[1] http://www.dermascope.com/resources/the-history-of-hair-removal