Yüzdeki Tüylenmenin Sebepleri Nelerdir?

Yüzdeki Tüylenmenin Sebepleri Nelerdir?

Yüzdeki Tüylenmenin Sebepleri Nelerdir?

Kadın ve erkekleri birbirinden ayıran, farklı genetik kodlar ve farklı hormonlardır. Erkeklik hormonuna androjen, kadınlık hormonuna östrojen denir. Her iki cinsiyetin de vücut dengeleri içerisinde hormon seviyeleri bellidir ve hayat boyunca da bu dengenin korunması amaçlanır. Örneğin menopoza giren kadının hormon seviyelerinin takip edilmesinin nedeni budur.

Kimi zaman erkeklik/kadınlık hormonu diğerine göre daha baskın olabilir. Hormon değişimleri de kişide hem ruhsal, hem de fiziksel sonuçlar yaratır. Örneğin kadında erkeklik (androjen) hormonu daha fazla olursa buna “hirsutizm” denir ve fiziksel olarak tüylenme, ruhsal olarak da fazla stres ve sinir gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Tüylenmenin nedenleri

Kadınların istenmeyen tüyler konusunda en muzdarip olduğu konulardan biri de yüzde tüylenmedir ve hormonal dengesizliğin vücuttaki en izlenebilir sonucu, kadınlarda tüylenme olarak ortaya çıkar. Kadınlarda tüylenme en çok yanaklarda, çenede, dudak üzerinde ve boyunda görülür ve rahatsız edici derecede belirgindir. Bu durum eğer ileri boyuta ulaşırsa kadının sosyal hayatını dahi etkileyebilir.

Yüzde tüylenmenin hormonlar haricinde farklı sebepleri de olabilir. Diğer nedenlere birlikte göz atalım; 

-Kortizon, gıda takviyesi vb. ilaç kullanımı

-Hipofiz bezinin prolaktin hormonunu fazla salgılaması

-Böbrek üstü bezi hastalıkları

-Yumurtalık sorunları (polikistik over sendromu vb. rahatsızlıklar)

-Ailesel, genetik yatkınlık.

-Bazı karaciğer hastalıkları

-Kimi tümörler

Yüzdeki tüylerden kurtulmanın çözümü Veet Kullanıma Hazır Sir Ağda Bantları. Veet ile yüzdeki tüylerden kurtulmak rahat ve kolaydır. Sir ağda tüyleri alırken aynı zamanda kıl köklerini zayıflatır, cildi besler, ciltteki ölü deriden sizi kurtararak size taptaze bir cilt sunar. Böylece düzenli kullanımda yüzünüzdeki tüylerin azaldığını bile görebilirsiniz. Ayrıca 28 güne kadar etkili sonuçlara sahiptir.

Pürüzsüz ve ışıl ışıl bir cilt ile gülümsemek için Veet kataloğuna göz atın, size uygun Veet ürününü seçerek adım atın!