İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Rehberi

İstenmeyen tüylerden kurtulmak gerçekten baş belası olabilir. Tüy almanın, alınacak tüyler kadar çok yöntemi var ama birçok yöntem üç kategoriye girer: jilet, tüy dökücü krem ve ağda. En iyi tüy alma yöntemi her zaman sizin için en uygun olan yöntemdir. Herkesin tüyleri farklılık gösterir, o yüzden farklı çözümler uygulamak gerekir. Rehberimizde bu farklı yöntemlere değinerek size en uygun yöntemi keşfetmenize yardımcı olacağız.

Jilet

Jilet, keskin bir tıraş bıçağını istenen bölgenin üstünden sürterek tüyleri köke mümkün olduğunca en yakın mesafeden tıraş etmektir. Cilde herhangi keskin bir şey sürtmek, göremeseniz bile küçük kesiklere ve tahrişlere neden olur ve bunlar tıraş edilen bölgenin sıklıkla hassas olmasına, hatta “jilet yanığı” diye bilinen kırmızı döküntülerin oluşmasına yol açabilir.

Tüy dökücü kremler

Tüy dökücü kremler nispeten yeni bir icat gibi görünebilir ama kadınlar, tüylerinden kurtulmak için 5000 yıldır bunların farklı çeşitlerini kullanmıştır. İlk tüy dökücü kremler nahoş bileşenlerle yapılıyordu, mesela sönmemiş krem ve arsenik! Neyse ki tüy dökücü krem teknolojisi o zamandan beri epey yol kat etti! Veet tüy dökücü kremler tüyleri hemen derinin altından eritir, böylece tüyler kolayca kopar. Bu yöntem, tüylerin jiletten iki kata kadar daha uzun süre pürüzsüz çıkmasını sağlar.

Ağda

Ağda yapmak umduğunuzdan daha eski bir yöntemdir. Eski Mısırlılar, tüyleri almak için şeker ve limon reçinesi karışımını kullanarak yapışkan ama katı ve şekillendirilebilir bir madde oluştururlardı. Ağda bir tür epilasyondur, yani tüyleri kökünden alır. Bu derin tüy alma yöntemiyle tüylerin yeniden çıkması dört haftaya kadar uzar.

Bu yöntemlerden bazıları yüzeysel olarak daha elverişli görünebilir ama pratikte daha sık yapmanızı veya ilişkili cilt tahrişlerine daha fazla katlanmanızı gerektirebilir. Her konuyu olduğu gibi bu konuyu da araştırmanız, ardından size en uygun yöntemi bulmak için küçük bir deneme yanılma yapmanız önemlidir. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin güzel, pürüzsüz ve yumuşak bir cilt sahibi olmamanız için neden yok. Bikini bölgesi ve koltuk altı gibi hassas bölgeler için endişelenmeyin, Veet Bikini Bölgesi ve Koltuk Altı Kullanıma Hazır Sir Ağda Bantları ile tüylerinizden kurtulurken cildinizi tahrişten koruyun.