Batıklar… Nasıl önleriz?

Batıklar (veya çok bilinen ismiyle kıl dönmesi, süslü ismiyle psödofollikülitis barbe), geçici tüy alım yöntemleri arasında maalesef kabul edilen bir risktir. Kıl folikülü ölü deri hücresi tarafından engellendiğinde tüy, deri altında yanlara doğru yayılarak çıkmaya başlar. Eğer kıllar yakın bir zamanda tıraş edilmişse, kıvırcıksa ya da kalınsa bu durum daha yaygın olarak görülür. Zaman zaman bu tüyler, tekrar kıvrılmadan önce bulunduğu keseden çıkmayı da başarabilmektedir.

Bu batıklardan (kıl dönmesinden) birine ya da birkaçına sahip olduğunuzda, cildinizin yüzeyinde kaşıntılı küçük sivilceler görebilirsiniz. Bu aynı zamanda derinizin altında büyüyen kılı da görebileceğiniz anlamına gelebilir.

Eğer büyük şans eseri olarak herhangi bir tahriş ya da acı olmadan bu süreçleri atlattıysanız, batık ihtimalini önlemek ya da en aza indirmek için uygulayabileceğiniz bazı adımlar mevcut.

Cildi ölü deriden arındırın

Cildi ölü deriden arındırmak, batıklardan kurtulmak için ilk ve en etkili yöntemdir; çünkü cildi ölü deriden arındırarak kıl keselerini önleyen yağ tabakasını onarabilir, böylece kılların sorunsuz bir biçimde çıkmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için en doğru zaman duştur. İşleme başlamadan önce derinizi kuru bir lifle ya da süngerle fırçalayın, böylece gözenekleriniz açılacak, cildiniz rahatlayacak. Ardından baştan ayağa sünger ya da lifle minik daireler yaparak vücudunuzu ıslatın. İşleme ayağınızdan başlayın ve yukarı doğru çıkın. Dikkatli olun, özellikle bikini bölgesi gibi alanlarda, cilt son derece hassas olabilir. Bu işlem çok fazla zaman almaz; ancak batıkları önlemek için alışkanlığa dönüştürmeniz gerektiğini hatırlatırız.

Doğru tüy alımı yöntemini seçin

Bazı tüy alım yöntemlerinin ardından, diğerlerine göre daha fazla batık oluşumu görülür. Bu yüzden kendiniz için doğru yöntemi seçtiğinizden emin olun.

-Tıraş bıçağı kullanarak belki çabuk sonuç alırsınız; ancak tüyleri yüzeyden kesmek, tüylerin içeriye doğru çıkarak batığa dönüşmesine neden olabilir.

-Tüy dökücü kremlerin de tıpkı tıraş bıçakları gibi batık oluşturma riski vardır elbette; ancak bu risk, tıraş bıçağına göre daha düşüktür ve bu noktada iyi bir krem seçmek önemlidir. Bu yüzden size veet Tüy Dökücü Krem’i tavsiye ederiz.

-Ağda, tüyleri kökünden aldığı için, batık oluşumunu önlemek için en iyi seçenektir. Hem tüyler kökünden alınır, hem de ağda ile cildin üstündeki ölü deri de alındığından batık oluşumu daha en başından önlenmiş olur. Ilık ağda en iyi çözümdür; ağdanın ılıklığı, ciltteki gözeneklerin de açılarak rahatlamasını sağlar. Veet Ilık Ağda’yı denemeye ne dersiniz?

Hangi yöntemi seçecekseniz, emin olduğunuz ve sonuçları sizi üzmeyecek, batık oluşmasını sağlamayacak olanı seçin. Bu nedenle her zaman talimatları iyi okuyun ve daha iyi sonuçlar için pratik yapın!