Bikini Giymeye Hazır mısınız?

Kahvenin içine artık karamel koymuyorsunuz, üstelik her akşam iş çıkışı yarım saat daha fazla yürümeye başladınız veya zaman zaman yaptığınız evdeki ritüeliniz pizza-televizyon keyfine de sonbahara kadar ara verdiniz. Tüm bu değişikliklerin tek bir sebebi olabilir; yaz geliyor. Elbette siz de herkes gibi bikini alışverişine çıkmadan önce acil durum planına geçiyorsunuz. Zira koca bir yıl nasıl geçti inanın kimse anlamadı, işte yaz geliverdi bile!

Ancak ne var ki, paniklemenize hiç gerek yok. Birkaç küçük değişiklik ve biraz hareketle siz de yaza kolaylıkla hazırlanabilir, sahillerde bikininizle rahatlıkla boy gösterebilirsiniz.

Tüm bu hazırlıklara başlamadan önce birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor; birincisi kararlı olmalısınız. Kararlı olmanız, istikrarınızı da korur. Güneş yükseliyor, pes etmek yok! İkinci olarak ise yemeklerinizi iyi seçmelisiniz. Kendinize bir yemek programı yapmalı ve her öğünde tüketeceklerinizi özenle seçmelisiniz. Karbonhidrat, protein ayrıştırmasını çok iyi yapmalısınız.

Evet, gelelim yapmanız gerekenlere;

-İlk olarak tatil planınızın zamanını da düşünerek kendinize gerçekçi bir hedef belirleyin.  1 ayda 15 kilo vermek gibi bir hedef hiç gerçekçi ve sağlıklı değil. Düzgün ve sağlıklı zayıflamayı amaç edinin. Örneğin 1 ayda 3-4 kilo vermek ve aynı zamanda egzersiz sayesinde sıkılaşmak gayet yeterli olabilir.

-Yemek alışkanlıklarınızı değiştirin. Kahvaltıda simit, poğaça, tost yerine yumurta, peynir, yeşillik, zeytin ve belki tam tahıllı ekmek; diğer öğünlerde pizza, makarna yerine et, balık, bakliyat gibi gıdalar tüketin. Kısacası karbonhidratı kısıp, proteini artırın.

-Egzersize başlayın. İster günde ortalama 1 saat yürüyün, ister fitness, pilates gibi spor egzersizlerine başlayın; ama en azından bir şey yapın. Kaslarınızı çalıştırın, vücudunuzu aktif hale getirin. Emin olun buna ihtiyacınız var!

-Vücudunuza bakım yapın. Pürüzsüz bir cilt ve kendinizi iyi hissetmek için mükemmel bir yöntem. Saç, vücut ve cilt bakımları ile kendinizi ödüllendirin.

-Adı üstünde; istenmeyen tüyler. Tüylerden Veet Ilık Ağda veya Veet Kullanıma Hazır Sir Ağda Bantları ile kurtulabilirsiniz. Kendinize ne kadar özen gösterseniz de tüyleri almadığınız sürece ışıl ışıl bir görüntüye ulaşamazsınız.

-Gülümseyin. Evet gülümseyin; çünkü pozitif olmak hem size, hem de çevrenize çok şey katar!