Hassas Ciltler İçin Tüy Dökücü Seçenekler

Her cilt tipi aynı değildir. Çevrenizdeki çok sayıda kadının cildinin hassas olduğunu görebilirsiniz. Hassas cilt; giydiklerinizin kumaşından kullandığınız duş jelinin seçimine kadar gün içinde aldığınız kararları etkileyebilir. Aynı şey istenmeyen tüyleri alma yöntemini seçerken de geçerli. Tüylerden kurtulurken cildinizin tahriş olması veya kırmızı noktalar gibi endişeleriniz olabilir, bu tip durumlar özellikle hassas ciltlerde daha fazla ortaya çıkabilir.

İyi haber! Hassas ciltlere uygun çeşitli tüy dökücü yöntemler de mevcut. Karar vermenize yardımcı olacak bazı ipuçlarımız var.

Hassas bölgeler

Vücuttaki bazı bölgeler diğerlerine göre daha hassas olabilir, bu bölgeler herkese göre değişiklik gösterebilir. Örneğin bikini bölgesi, koltuk altı ve yüz bölgesi; bacak gibi diğer geniş alanlara göre daha hassastır. İyi haber ise Veet’te bu hassas bölgelere özel formule edilmiş krem ve spreyler mevcut. Bu krem ve spreyler; aloe vera gibi tahrişi azaltan ve bölgeyi rahatlatan doğal içeriklere sahiptir. Yüzdeki tüylerden kurtulmak için ise Veet’in size özel 4 farklı ürün önerisi var.

Tüylerden kurtulma ipuçları

Eğer tüy alım işlemi esnasında az ölçekte bir hassasiyet oluşuyorsa bu gayet normal. Ancak herhangi bir yöntemde yaşadığınız hassasiyetleri en aza indirmek için çeşitli önerilerde bulunabiliriz.

Ağdadan önce örneğin, cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Böylece ciltte oluşabilecek bakterileri engellemiş ve ciltteki tüylerin ağdaya daha iyi tutunarak ciltten daha iyi çekilmesini sağlamış olursunuz. Bikini bölgesindeki veya koltuk altındaki tüyleri aldıktan sonra sentetik giysiler giymeye özen gösterin ki cildiniz nefes alsın. Eğer tüyleri alırken cildinizi de nemlendiriyorsanız, parfüm ve koruyucu gibi katkı maddeleri barındırmayan daha doğal ürünler kullanmaya özen gösterin; çünkü katkı maddeli ürünler hassas ciltler için pek önerilmez.

Hassas ciltle baş etmek

Cildi hassas olanlar için tüy alımının haricinde dikkat edilmesi gereken başka konular da var. Fiziksel egzersizler sağlığınız için mükemmeldir; ancak terleme ve pişik gibi durumlara dikkat etmek gerekir. Egzersiz yaparken çok sıkmayan rahat giysiler giymek ve egzersizden sonra ciltte bakteri oluşumunu engellemek için hemen yıkamak iyi bir çözüm olabilir.

Hassas ciltler sıcaktan da zarar görebilir. Uzun süren sıcak duşlar cildin susuz kalmasına, kuruyup zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle duşta su sıcaklığını iyi ayarlamak ve duş süresini kısa tutmak gerekir. Cildi aşındıran bir aktivite, hassas ciltler için de tehlike demektir. Örneğin duş ya da yüzme sonrası havluyu cildinize sürtmek yerine havluyu cildinize yumuşakça bastırarak fazla suyu alabilirsiniz. 

Hassas cilt problemi hem kadınlarda, hem de erkeklerde çok karşılaşılan bir durumdur. Ancak ekstra bakım ve biraz ilgi ile siz de cildinizin pürüzsüz görünmesini ve iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.