Geçmişten Günümüze Vücut Tüylerine ve Epilasyona Bakış

Toplumun kadın vücudundaki tüylere bakışı neredeyse değiştirilmez. Magazin programlarında ya da bilboardlarda mankenleri, tüylerden tamamen arınmış, pürüzsüz görürüz. Bunun aksini hiç düşünebiliyor musunuz? Kadınların tamamen pürüzsüz olmasına o kadar alıştık ki, aksi mümkün değilmiş gibi geliyor şimdi; ancak gelin, tarihte biraz geriye giderek trendlere ve davranışlara birlikte bakalım, o zamanlar moda nasılmış.

Başlarda…

Vücuttaki tüylerden kurtulma fikri, Antik Mısır dönemine kadar düşünülen bir şey değildi. Bundan önce ritüel nedeniyle ya da kişisel sebeplerle tüylerin alındığına dair bazı kanıtlar var; ancak bunun bir trend olduğu elbette düşünülemez. Mısırlılar’a kadar hiçbir toplum, epilasyonu bağrına basmadı. Mısırlılar’da hem kadınlar, hem de erkekler, vücutlarındaki tüylerin hepsini şeker ağda, tıraş bıçağı ya da ilk örneklerini gördüğümüz tüy dökücü kremlerle alırlardı. Bu uygulamayı daha sonra Romalılar da sahiplendi.

 ‘Kirli sakal’ görünümü

Karanlık çağlarda tüy alımı çok yaygın olsa bile maalesef çok az bilgiye sahibiz. Viking mezarlarında, güzel görünmeye önem verdiklerini gösteren tıraş bıçağı, ayna gibi tüy alım ve bakım ürünleri bulundu. Yani  bulunanların vücut tüyleriyle bağlantılı olduğunu kabul etmemek için hiçbir neden yok diyebiliriz.

Sonrasında Ortadoğu’da İslamiyet’in doğuşu ile koltuk altı ve bikini bölgesindeki tüyler alınmaya başlandı. Yani vücut tüylerini almak, ilk bin yıllık dönemden itibaren yayılmaya başladı.

Vücut tüylerinin rönesansı

Rönesans döneminin sanat eserlerine baktığımızda vücut tüylerini göremiyoruz. Yani bu demek oluyor ki toplum, güzellik ve bakım konusunda standartları korumaya özen gösteriyor. John Ruskin’in sanat eleştirilerinde bununla ilgili anekdotlar olması, bu durumu kanıtlıyor.

20. yüzyıl

Tarih boyunca tüy alımının moda ve trend olduğu zamanları görsek de bu trendlerin ancak 20. yüzyıldan itibaren toplum olarak takip edilmeye başlandığını söyleyebiliriz. Bunun temel nedeni, tüy alım ve epilasyon ürünlerinin çeşitliliği ile pazarlama kampanyalarının artışı.

Günümüzde tüyler (gitti mi?)

Bugün artık kadınlar vücuttaki istenmeyen tüyleri alma ve epilasyon yapma konusunda çok daha özgürler. Vücudunuzdaki tüylerden kurtulmak için hangi yöntemi seçeceğiniz ve bedeninize ne yapmak istediğiniz tamamen size kalmış. Vücudunuzdaki tüylerin bir kısmını ya da tamamını almak istiyorsanız, kendinize göre bir Veet ürününü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Geleneksel yöntemleri tercih edenler için Veet Ilık Ağda, kolaylık ve pratiklik için Veet ağda bantları, acelesi olanlara Veet tüy dökücü kremler ve spreyler Veet’in zengin ürün koleksiyonunda mevcut. Kendinize en uygun Veet ürününü seçin, pürüzsüz olmanın keyfini çıkarın!