Sporcular İçin Tüy Alma Rehberi & Tüy Alma Yöntemleri

Vücut tüylerini almak kadın veya erkek, herkesin tercihi yönünde yaptığı bir işlemdir. Çoğunlukla vücudun tüysüz ve pürüzsüz görüntüsü, dokununca hissedilen yumuşaklık ve ipeksiliği daha çok sevildiği için birçok kişi istenmeyen tüylerini alır. Ama tüyleri almanın bir de profesyoneller için olan yüzü var. Bir yarış, maç ya da spor müsabakası izlerken birçok kişinin dikkatini sporcuların tüysüz vücutları çeker, akıllardan sporcular neden kılsız sorusu geçer. Özellikle profesyonel anlamda kariyer sahibi sporcuların vücut kıllarını almaları, hem performanslarını etkileyen durumlar hem de pürüzsüz tenin cezbedici görüntüsü sebebiyle hayatlarının bir parçası haline gelmiştir.

Sporcular neden tüylerini alır?

Sporcularda istenmeyen tüyler, cildin daha temiz ve pürüzsüz görünmesinin ötesinde teknik ve stratejik denebilecek birçok sebepten ötürü alınır.

Yara bakımı ve hijyeni

Sporcuların vücut kıllarını almaları, özellikle bacak bölgesindeki yaralanma durumlarında anlık tedavilerin daha kolay olmasını sağlar. Dikiş gerektiren açık yaralarda, dezenfekte edilmesi gereken bölgelerde tüylerin bulunması medikal müdahaleyi zorlaştırır. Ayrıca sporcularda tüy alma, yaraların iyileşme süresince daha kolay bakım yapılması ve bölgenin temiz tutulması açısında da önemlidir.

Etkili vücut masajı

Neredeyse bütün sporcular, müsabakalardan ve antrenmanların sonra gerilen kasların rahatlaması ve vücudun kendini toparlaması için masaja ihtiyaç duyar. Sporcularda istenmeyen tüyler, uygulanan dinlendirici masaj yağının tene nüfus etmesine, dolayısıyla gevşemesi hedeflenen kaslara gerekli bakımın yapılmasına engel olur.

Performans ve konfor

Yüzme ve atletizm gibi saliselerin bile önemli olduğu spor dallarında vücut tüyleri sürtünme sebebiyle performansa etki edebilir. Daha pürüzsüz bir cildin hava ve suyla temasında sürtünme faktörü en aza indirilmek istendiği için sporcuların vücut kıllarını almaları önem taşır. Bunların yanında sürekli hareket halinde olan vücudun konforu da çok önemlidir. Özellikle vücudu saran spor kıyafetlerinde kıllar, kıyafetle ten arasında boşluklara, sürtünmeye ve pişik gibi rahatsız edici durumların oluşmasına sebep olur.

Sporcular hangi epilasyon yöntemlerini kullanır?

Sporcular kıllarını nasıl alıyor diye merak ediyorsanız, aslında cevabı tüylerini almak isteyen herkesle aynı. Ağda, tüy dökücüler ve tıraş bıçağı sporcuların kıllarını alırken kullandığı yöntemler arasında. Tabii konfor ve elde edilen sonuçlar açısından farklı olan bu yöntemlerden herkes kendine daha rahat ve uygun olanı seçebilir.

Ağda

Uzun süreli etkisiyle ağda, özellikle turnuva gibi süreç olarak işleyen spor müsabakaları öncesinde tercih edilebilecek bir tüy alma yöntemi. Her yerde uygulanabilecek, pratik ve hızlı Veet ağda bantları, sporcularda istenmeyen tüyler için de kolaylıkla kullanılabilir. Veet sir ağda bantları, vücudun her bölgesine uygun, hassas ciltlere özel formülleri ve içerdikleri doğal yağlarla hem işlem sırasında hem de sonrasında ihtiyaç duyulan konforu sağlar.

Tıraş bıçağı

Jiletle tüy alma ilk aşamada pratik görünse de sonrasında kıllar daha hızlı çıktığı için, tıraşlama aralığı gittikçe sıklaşacaktır. Bu da uzun vadede tüy alma işlemine daha çok zaman harcamayı gerektirir. Ayrıca sporcularda tüy alma için kullanılan tıraş bıçağı bir zaman sonra ciltte tahrişlere, jilet yanıklarına ve batıklara sebep olacağı için, rahatsız edici sonuçlarla karşılaşılabilir. Kıl köklerinde oluşan batıklar ve iltihaplı şişlikler, spor kıyafetlerinin altında hem konfor hem de performans açısından zorlayıcı olabilir.

Tüy dökücü kremler

Sporcularda istenmeyen tüyler için tüy dökücü ürünler kullanmak en iyi opsiyonlardan biridir. Kısa zamanla uzun etkili sonuçlar elde etmeyi sağlayan Veet tüy dökücü kremler, işlem sırasında cilde bakım yapan formülleriyle tahriş ve kızarıklıkları da önler. Vücudun her bölgesine uygulanabilen ürünleri, kılları kapatacak kadar sürerek, 5 dakika içinde pürüzsüz bir tene sahip olabilirsiniz. Duşta kullanıma uygun kremlerle antrenman sonrası duş alırken bir yandan istenmeyen tüylerden de hızlıca kurtulabilirsiniz. Geniş alanlarda ve ulaşılması zor bölgelerde daha kolay uygulama için Veet tüy dökücülerin sprey formlarını kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.