Tüylerden kurtulun : Ağdadan Sonra Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler Nedir

Ağdadan Sonra Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler Nedir

Ağda, tüy alma yöntemleri içinde en popülerlerinden biridir ve sonuçları, genellikle tam da istediğimiz gibi olur; yani pürüzsüz ve tüysüz bir cilt. Ağdanın tüm güzelliklerinden faydalanmanız için size Veet Ilık Ağda ya da Veet Kullanıma Hazır Sir Ağda Bantları’nı öneriyoruz. Ancak önemli bir noktayı da atlamamakta fayda var; ağdadan sonra oluşabilecek hassasiyet ya da enfeksiyon, kırmızı kabartılar ya da sivilce gibi olası sıkıntıları engellemek için cildinize iyi bakmanız gerekir.

Ağdadan sonra cildiniz daha hassas olacağı için önlem olarak yapabileceğiniz çok fazla şey var. Öncelikle, ağdadan sonraki 24 saatlik süreçte sıcaktan olabildiğince kaçındığınızdan ve ağda yaptığınız bölgeyi sıcakla temas ettirmediğinizden emin olun. Bu da şu demek; sıcak banyo, buhar odası, sauna, jakuzi gibi uygulamalar ve havuz suyundaki klor cildinizde bir problem ortaya çıkarabilir ve gözeneklerin açılarak ciltte enfeksiyon gelişmesine neden olabilir. Açılan gözeneklerin kapanmasını sağlamak için çay ağacı özlü nemlendiricileri düzenli olarak kullanabilirsiniz. Çay ağacı, doğal bir antiseptiktir ve hassas ciltler için antibakteriyel etki sunar.

Ağdadan sonra açılan gözeneklerle mikroplara açık hale gelen cildinizi temizlemeniz büyük önem taşıyor. Ilık suyla (sıcak değil) duş alabilir ve ardından antiseptik krem kullanabilirsiniz, eğer ağdadan sonra cildinizle ilgili problem yaşarsanız iyi gelecektir. Çay ağacı ya da lavanta yağı özlü kremler cildinizi yatıştırması açısından iyidir; ancak kremleri sürmeden önce ellerinizi çok iyi yıkadığınıza emin olmalısınız.

Eğer cildiniz tahriş olduysa önerdiğimiz uygulama, tahrişi azaltmak için en iyi yöntemdir. Bununla birlikte eğer bikini bölgesi ya da bacak ağdası yaptıysanız bölgenin nefes alması için bol kıyafetler ve pamuklu iç çamaşırları giymeye özen gösterin. Cildin nefes almasını sağlamanın yanı sıra bol giymenin terlemeyi azaltma, sınırlama gibi bir misyonu da vardır ki terlemenin mikropların, kızarıklıkların, sivilcelerin ve tahrişin oluşması için iyi bir zemin olduğu düşünülürse, bunun ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. Ne olursa olsun terlemeyi önlemelisiniz.

Önemli bir nokta daha; ağda uygulamasından sonra 24 saat boyunca deodorant ya da parfümden kaçınmalısınız. Deodorant ve parfüm bazlı ürünler, cildinizde yara vb. oluşumlara neden olabilir.

Ağda uygulamasından birkaç gün sonra, batıkları önlemek ve içeride kalan tüyleri dışarı çıkarmak için haftada birkaç kez olmak koşuluyla nazikçe, cildinize zarar vermeden cildinizdeki ölü derileri temizleyin. Ayrıca günlük cilt bakımı rutininize nemlendirici ekleyerek cildinizi nemlendirdiğinizden ve beslediğinizden emin olun.

Tüylerin tekrar çıkması ortalama bir hafta içinde başlar. Ağda seanslarınız arasında tıraş bıçağı ile tüylerinizi tıraş etmekten kaçının; çünkü tıraş, tüylerin uzama döngüsünü bozacağı gibi, ağda yapmak için gerekli olan minimum tüy uzunluğunu da olumsuz etkiler. Gelecek sefer yapacağınız ağdadan harika sonuç elde etmek için tüylerinizin yeterli uzunluğa eriştiğinden emin olun!